preskočiť na hlavný obsah

Cover letter writing

Chcete změnit práci? Už jste našli zajímavou nabídku a máte připraven svůj životopis? Teď přišel pravý čas k napsání motivačního dopisu. Ale proč a jak to udělat? Jaký to má vůbec smysl? Nestačí pouze poslat životopis? Nestačí!

Proč psát motivační dopis

Motivační dopis je jedinečnou příležitostí přímo oslovit zaměstnavatele, představit sebe a požádat o práci. Zde naleznete několik rad, jak vytvořit zajímavý a efektivní nástroj, který Vám pomůže získat tu pravou práci.

Zaměstnavatelé, vedle životopisu, přihlížejí také k motivačnímu dopisu během prvotního výběru mezi kandidáty pro danou pozici. Základním smyslem tohoto dopisu je představit sebe, a zdůraznit ty složky Vaši kvalifikace, zkušeností, dovedností a dosažených úspěchů, které jsou nejvíc svázány z pozicí, o kterou se ucházíte. Vaším cílem je ukázat zaměstnavateli, že máte zájem o práci v jeho společnosti a můžete pro ni být přínosem.

Efektní motivační dopis může být rozhodujícím faktorem, zda budete či nebudete pozváni k pracovnímu pohovoru. Měl by být reklamou Vaších schopností. Čtenář by měl získat pocit, že můžete být pro jeho firmu důležití a měl by být motivován k přečtení Vašeho životopisu anebo, v lepším případě, pozvání Vás přímo k pohovoru.

Motivační dopis Vám dává možnost zdůraznit určité schopnosti či dovednosti, které zaměstnavatel hledá. Pokud pro něj bude dopis zajímavý, jistě sáhne i po Vašem životopisu, ze kterého získá víc informací.

Nesnažte se v dopise opakovat informace z životopisu, oba dokumenty by se měly navzájem vhodně doplňovat, ne kopírovat. Dopis plní funkci úvodní věty, která má za úkol získat čtenářovu pozornost. Musíte ukázat, že chápete a můžete naplnit potřeby společnosti.

Než začnete

Motivační dopis by měl být krátký, zvláště pokud bude posílán mailem (kdo by rád četl dlouhé maily?) – ne delší než jedna strana. Cílem dopisu je poprosit o pozvání k pohovoru.

Než začnete psát, shromážděte všechny informace – vymezte své cíle, shrněte zkušenosti a také připravte si odůvodnění, proč jste tou pravou osobou pro tuto práci.

V levém horním rohu napište svou adresu (bez jména) a datum, níže napište jméno zaměstnavatele (oslovujte prostřednictvím Pan, Paní případně tituly jako Dr. či Prof.), název společnosti a adresu. Snažte se vždy adresovat dopis konkrétní osobě, a pokud je to možné, přímo osobě která Vás může zaměstnat. Ujistěte se, že jméno je napsáno správně.

Odstavce

Správný motivační dopis se skládá celkem z 3-4 odstavců a každý z nich má svůj vlastní smysl a cíl.

První odstavec by měl dvěma až třemi větami vysvětlit, kdo jste a proč píšete – nezapomeňte uvést pozici, o kterou se ucházíte. Napište, kde jste získali informace o nabízené pozici (pokud nejde o náborový program společnosti) a také proč se zajímáte o tuto práci v té konkrétní společnosti. Smyslem tohoto odstavce je navázat spojení mezi Vámi a společností.

Druhý (případně třetí) odstavec by měl obsahovat nejdůležitější informace o Vašem vzdělání, kvalifikacích, úspěších a schopnostech. Neopisujte však životopis slovo od slova! Nezapomeňte uvést vhodné příklady. Zde je také místo pro demonstraci Vašich znalostí o společnosti. Tato část Vašeho dopisu by měla být nejdelší.

V posledním odstavci požádejte o pohovor a popište Vaše další kroky – informujte zaměstnavatele, co bude následovat (např. že jej budete po určité době kontaktovat). Je vhodné v tomto odstavci umístit Vaši emailovou adresu a/nebo telefonní číslo. Kontaktování Vás musí být jednoduché. Nezapomeňte také poděkovat čtenáři za jeho čas.

Co ano – co ne

Vyhněte se následujícím chybám – všeobecný dopis či naopak příliš soustředěný na Vás a Vašich cílech. Nezapomeňte na datum, adresu společnosti, podpis. Nikdy neuvádějte negativní informace. Na konci vždy zkontrolujte gramatické a pravopisné chyby!

Napište svůj dopis vlastními slovy tak, aby nevypadal jako okopírovaný z příručky. Buďte pozitivní a nesnažte si hrát na někoho jiného, buďte sví! Pište přirozeným jazykem a jednoduchými, přehlednými avšak dynamickými větami, píšete-li v angličtině, používejte pojmy z branže. A buďte struční– zaměstnavatel bude vašemu dopisu věnovat pouze přibližně 10 vteřin.

Snažte se dát najevo Vaše informace o společnosti – vložte do textu jméno společnosti a předmět její působnosti, používejte pojmy a fráze významné pro zaměstnavatele. Musíte prokázat, že máte pravdivé informace o společnosti, avšak nikdy se nesnažte předstírat, že víte o společnosti více než ve skutečnosti.

Nezapomeňte zkontrolovatgramariku, pravopis a interpunkci, ujistěte se, že ve Vašem dopisu nejsou žádné chyby. Použijte textový editor nebo poproste přátelé, aby to pro Vás udělali. Zkontrolujte také větnou skladbu.

Design

Pokud budete posílat svůj dopis mailem, nemusíte se o jeho vzhled příliš zajímat – napište jej jako obyčejnou emailovou zprávu. Není třeba používat různé typy písma či zvýraznění. Popřemýšlejte o smysluplném Předmětu zprávy – můžete zde vložit například název pozice, popřípadě její kód, avšak nikdy nenechávejte tuto kolonku prázdnou.

Pro každou pozici, o kterou se ucházíte, je třeba vytvořit zvláštní motivační dopis – nepoužívejte jeden univerzální. Nepřipojujte žádné obrázky nebo fotografie. Ujistěte se také, že informace uvedené v dopise neodporují informacím v životopise. Použijte stejný papír, inkoust a podobný vzhled (konservativní písmo jako Arial nebo Times, velikost 11-12) – motivační dopis a životopis musí do sebe zapadat.

Tisk

Místo jehličkové použijte raději laserovou tiskárnu. Jednu kopii udělejte i pro sebe, takže nejen budete vědět, co přesně jste napsali ale budete mít i předlohu pro příští podobný dopis.

Pamatujte, že zaměstnavatel uvidí jako první právě Váš motivační dopis, snažte se jej proto udělat profesionálně. Samozřejmě tomu budete muset věnovat jistý čas a úsilí, jistě se to však vyplatí a Vy nebudete litovat.

Print

logo © 2007 4-INDUSTRY, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Ochrana údajov –  Podmienky poskytnutia služby