přeskočit na hlavní obsah

Od minimalizmu ku klasike

/up/images/featured/images/Od_minimalizmu_ku_klasike_0.png

Môj dom je môj hrad. Staré známe okrídlené porekadlo naberá dnes na svojej aktuálnosti. V uponáhľanom svete, v ktorom žijeme a v ktorom pracovný deň mnohých sa začína ráno a končí večer, sa každý rád vracia domov, aby tu našiel medzi svojimi oddych, pokoj, útočisko. Miestnosťou, v ktorej rodina trávi spoločne najviac času, je okrem kuchyne obývacia izba. Dnes sa tu oddychuje, ale často aj pracuje, riešia sa rodinné problémy, prijímajú návštevy. Ako zariadiť obývaciu izbu, aby bola pohodlná, ale aj vkusná a zodpovedala dnešnej dobe?

Voľný priestor je najkrajší – tak znie zásada, ktorá je stále aktuálna pri zariaďovaní interiérov. Voľný priestor neznamená prázdny priestor, prázdne steny. Ide o priestor vzdušný, nezaprataný množstvom nábytku a doplnkov, priestor, ktorý „dýcha“, v ktorom zaujímavé prvky môžu vyniknúť. Tejto zásady sa treba držať, či sa rozhodnete pre moderné riešenie v zmysle minimalizmu alebo pre klasický štýl zariadenia obývacej izby.

Jednoduchosť, ale nie nuda

Minimalistický štýl zariaďovania preferujú najmä príslušníci mladšej generácie, čo súvisí aj s ich spôsobom života. Tento štýl sa vyznačuje tvarovou jednoduchosťou, geometrickými rovnými líniami. Jednoduchosť v žiadnom prípade neznamená nudu. Takýto nábytok je nápaditý, zaujímavý, vysoko funkčný, variabilný. Zostavy sa dajú obmieňať, takže ak sa po čase zažiada zmena, nie je žiaden problém vytvoriť z niekoľkých prvkov novú zostavu. „In“ sú stenové panely, na ktoré sa upevňujú otvorené police so zástenami, zvnútra nasvietené presklené vitríny s matovaným sklom, nasvietené sklené police, nízke moduly pod TV alebo skrinky na TV, ktorých dvere sa posúvajú v koľajničkách, takže keď chceme sledovať TV, dvere len odsunieme. Kovové rámy nábytok ozvláštňujú, dodávajú mu eleganciu.

Moderná klasika


Príslušníci strednej generácie inklinujú skôr k štýlu, ktorý nie je minimalistický, ale ani klasický. Vyhovuje im stvárnenie interiéru, ktoré je akoby niekde na polceste medzi minimalizmom a klasikou. Moderná klasika? Minimalistické riešenia sa im zdajú príliš chladné, preferujú viac úložných priestorov. Pri výbere zariadenia do obývacích izieb sa ich pozornosť sústreďuje na nábytok sektorového typu, z ktorého sa dajú vytvárať zostavy moderných obývacích stien. Áno, obývacie steny stále žijú, aj keď v trochu inej podobe. Odľahčené, zaujímavo členité, rozhodne nie od steny k stene a od podlahy k stropu. Uzatvorené nízke skrinky odľahčujú presklené vitríny a otvorené police. Zostavy ozvláštňujú posuvné dvierka, ktoré premiestnením zmenia čiastočne vzhľad zostavy.

Návrat tmavých odtieňov vysokého lesku

Po období, kedy bol moderný nábytok v svetlých farebných odtieňoch, nastáva výrazná zmena. Trend, ktorý sa začal pred dvoma – tromi rokmi stále silnie. „In“ sú tmavé odtiene dreva – orech, kanadský orech s vysokým leskom, pri lakovaných povrchoch je moderná biela a čierna farba.

Čelné plochy nie sú riešené žiadnymi úchytkami, ktoré ešte nedávno boli nenahraditeľné pri otváraní a zatváraní skriniek. Dnes stačí pritlačiť dvierka na správnom mieste a tieto sa otvoria vďaka špeciálnym kovaniam so samovýsuvom. Rafinované detaily sú to, čo je ozdobou dnešného nábytku do obývacích izieb.

Retro 60. rokov

Podobne ako v móde, aj v bývaní popri hlavnej módnej línii silnie v určitých obdobiach vplyv módnych trendov z rokov minulých. Neznamená to, že by „sa nosilo“ to, čo v tomto období. Ide skôr o uplatňovanie určitých prvkov, vzorov, tvarov z týchto čias. V súčasnosti sú to šesťdesiate roky minulého storočia, v ktorých hľadajú a nachádzajú dizajnéri inšpirácie.

Text: IVETA LANÁKOVÁ z materiálov imm
Foto: Hülsta

zdroj: štýl bývania

Líbil se vám článek?

ano: 236     ne: 224

Doporuč


 

Poslat známému


logo © 2007 4-INDUSTRY, s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Ochrana údajů –  Podmínky při poskytování služeb