přeskočit na hlavní obsah

Kúpeľňa ako „studňa zdravia“

/up/images/featured/images/Kupelna_ako_studna_zdravia_0.png

Kúpeľňa je po kuchyni ďalšou miestnosťou, ktorá zažila v poslednom desaťročí neuveriteľnú premenu. Stala sa „studňou zdravia“, ktorá nám pomáha zabudnúť na starosti všedného dňa a upevňuje naše zdravie. Voda slúži nielen na očistu tela, ale takmer kultovým spôsobom oslobodzuje dušu, čo sa odzrkadľuje aj v starých kultúrach ľudstva. To, čo bolo pre našich predkov samozrejmosťou – „očistiť“ sa v zmysle očisty telesnej aj duševnej, sa neskôr, žiaľ, zredukovalo len na hygienickú nevyhnutnosť. Až dnes sme sa opäť vrátili k starým tradíciám a k poznaniu, že voda je celkom zvláštna tekutina a že kúpeľ slúži rovnakou mierou na očistu tela, ako aj na dosiahnutie psychickej pohody.

Sprchovanie pôžitkom

Pre nadšencov sprchovania bolo v minulosti najväčším problémom obmedzený priestor určený na sprchovanie. Časy sa zmenili, ani malé kúpeľne už nemusia byť zariadené sparťansky. Sprchovacie kúty sú k dispozícii aj vo vyhotoveniach nenáročných na priestor – vo forme štvrťkruhov. Iným riešením je namontovanie sprchovacieho panelu do vane. Sprchovacia zástena zabráni striekaniu vody pri sprchovaní po kúpeľni.

Sprchovacie hlavice, ktorých otočením sa dá meniť prúd vody od jemného až po silný, sú už úplnou samozrejmosťou a patria k základnej výbave kúpeľne.

Pre tých, ktorí si chcú dopriať skutočný pôžitok zo sprchovania, sú tu sprchovacie panely vybavené hlavovou sprchou a bočnými sprchami. Prúdy vody rôznej intenzity poskytujú výbornú masáž. Sprchovacie panely sa dajú namontovať aj do už existujúcich sprchovacích boxov. Vynikajúci pôžitok z vody ponúkajú vďaka integrovanému termostatu, ktorý zaisťuje stálu príjemnú teplotu vody, výškovo nastaviteľnej ručnej sprche a sklopným bočným tryskám. Jedným nastavovacím držiakom sa reguluje teplota, množstvo vody a smer prúdenia vody v sprche. Nastavenie smeru znamená, že voda prúdi buď z výškovo nastaviteľných bočných trysiek alebo z bočných spŕch.

Multifunkčné sprchovacie kabíny

Sprchovanie, vodná masáž, parný kúpeľ, dokonca sauna – takéto možnosti poskytujú multifunkčné sprchovacie boxy, označované aj ako wellness – oázy. Ergonomicky tvarovaná zadná stena, dvere, sprchovacia vanička, armatúry, sedadlá – všetko tvorí dokonalý celok. Použité materiály sú zárukou bezpečnosti, hygieny a jednoduchej údržby. Jednotlivé modely sa líšia svojou výbavou a teda aj možnosťami voľby. V tých najmodernejších si užívateľ môže vybrať obyčajné sprchovanie, parný kúpeľ, škótsku striedavú sprchu, „vodopád“ – čiže súvislý mohutný prúd vody, fínsku saunu.

Upúta nielen vnútorná výbava sprchovacích boxov, ale aj ich vonkajší vzhľad.

Strohý nadčasový design kombinovaný s vysoko kvalitními materiály charakterizujú estetický dojem. Technika sa skrýva v profile umiestnenom v rohu. Štíhle hliníkové stĺpy nesú priehľadnú vonkajšiu dosku z bezpečnostného skla a centrálnu hornú sprchu s integrovaným svetlom alebo strechu.

Sprchovanie v sprchovacom boxe dôkladne masíruje telo. Z hornej sprchy tečie voda až v piatich rôznych druhoch prúdu. Voda až z dvanástich bočných trysiek masíruje celé telo. Špeciálne na masáž chrbta sú určené prídavné chrbtové trysky. Uvoľnenie šijovej časti sa dosiahne prúdom vody zo šijovej sprchy. Prívalová sprcha premení sprchovací prúd na súvislý vodopád. Sklopiteľné sedadlo zvyšuje pohodlie pri pobyte v sprche.

Parný kúpeľ v sprche

Stisknutím tlačidla sa sprchovací box premení na parný kúpeľ. Počas dvadsaťminútového pobytu v parnej sprche, pri voliteľnej teplote v rozmedzí od 35 do 55 C, sa telo pokúša znížiť zvýšenú teplotu odparovaním. Póry pokožky sa otvoria a vylučujú z tela aj škodlivé látky. Pokožka sa prečisťuje, zvyšuje sa jej elasticita a obmedzuje sa tvorba celulitídy. Vlhko priaznivo pôsobí na dýchacie cesty. Kombinácia tepla a vlhka zvyšuje elasticitu svalov a priaznivo pôsobí aj pri reumatických ochoreniach, stimiluje krvný obeh, prispieva k odľahčeniu vnútorných orgánov.

Pôsobenie pary sa zosilní pridaním éterických olejov, ktoré majú vplyv na náš duševný stav, do trysiek pre výstup pary.

Kompletné načerpanie energie podporuje vhodná svetelná atmosféra. Podľa psychológov, zaoberajúcich sa pôsobením farieb na náš organizmus, každá farba vysiela určité vibrácie, na ktoré reaguje náš organizmus napríklad zmenou frekvencie dýchania, rýchlejším srdcovým tepom a podobne. Modrá farba – farba vody, pôsobí upokojujúco, žltá povzbudzujúco, udržujebdelosť, zelená farba navodzuje pocit uvoľnenia. Použitím zodpovedajúcej farby sa dokáže telo pri pobyte v parnom kúpeli stimulovať.

Zabudovaný reproduktor spríjemňuje pobyt v „oáze zdravia“ počúvaním hudby.

„Kto každý deň neurobí niečo pre svoje zdravie, bude musieť jedného dňa vynaložiť veľa času na liečenie svojich chorôb“, tvrdil „vodný“ doktor – Sebastian Kneipp, využívajúci účinky vody na liečbu rôznych ochorení v 19. storočí.

Text: IVETA LANÁKOVÁ v spolupráci s fi. Hansgrohe

zdroj: štýl bývania

Líbil se vám článek?

ano: 396     ne: 331

Doporuč


 

Poslat známému


logo © 2007 4-INDUSTRY, s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Ochrana údajů –  Podmínky při poskytování služeb