přeskočit na hlavní obsah

Eastside architecture - Pamätné miesto B. Bjornsona

památnik
Pamätné miesto je koncipované ako tiché pripomenutie si vďaky a potreby „vzlietnuť na vlastných krídlach". Je to zároveň vzájomná projekcia dvoch veľkých osobností dvoch národov. Tomuto účelu slúži spojnica vychádzajúca zo „súčasnosti do minulosti" a od skalného brala do voľného priestoru nad „fjordom". Bralo je symbolickým vyjadrením Jurkovičovho pamätníka a voľný priestor nad „fjordom" samotnej osobnosti B. Bjornsona.

Prostriedkom na priblíženie sa návštevníka k ním je lávka, ktorá ještě čaká na svoju realizáciu. Jej pôdorys je mierne lichobežníkový a ukončený v najužšom mieste nad krajinou skleneným zábradlím. Drevená podlaha pokračuje k bralu, za cestu, kde je umiestnená sklenená tabuľa s nápisom Bjornson, trojjazyčnou informáciou a obrázkom pôvodného Jurkovičovho návrhu pamätníka. Pri podrobnom študovaní tabule sa bude prekrývať nápis Bjornson so skalným bralom čo umožňuje návštevníkovi „zažiť" myšlienku bez zásahu do prírody. Za tmy bude možné premietnuť nápis na skalu led reflektorom (napájanie solárnym panelom s akumulátorom).

Lávka bude konštruovaná z nórskej borovice, ako priehradová sústava opláštená doskami, alt. lepený nosník. Podopretá bude symbolicky vo dvoch bodoch. Ukotvenie pri ceste bude do ŽB vaničky tak, aby bol na ňu bezbariérový prístup. Dva rozkročmé stĺpy budú uchytené do betónových pätiek vo svahu cez oceľové úchytky.

Realizácia 2010

MICHAL BURÁK, DUŠAN BURÁK

zdroj: časopis ARCHITEKT­

Líbil se vám článek?

ano: 180     ne: 225

Doporuč


 

Poslat známému


logo © 2007 4-INDUSTRY, s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Ochrana údajů –  Podmínky při poskytování služeb