přeskočit na hlavní obsah

Eastside architecture - Chata Maša, Nižný Klatov

/up/images/featured/images/0-chatamasa.jpg

Konštrukčne a koncepčne je chata navrhnutá ako drevostavba. Nosné prvky sú z masívu na rozdiel od bežných sendvičových drevostavieb, kde základ tvorí nosný rám obložený z interiéru a exteriéru.

Steny, stropy, podlahové dosky sú z drevených panelov zlozených z dosiek/ fošní/. Dosky tvoriace panelyspojené klincovaním. Exteriér a interiér tvorí jeden a ten istý panel, či už stenový, alebo stropný. Ľahkosť konštrukcie umožnila použiť bodové založenie stavby na pätkách. Zatrávnená strecha je pultová bez vyložení. Strešne roviny a ich prienik vytvárajú hlavné hmotovo - priestorové členenie objektu. Dispozičné riešenie vychádza z obmedzení veľkosti a orientácie pozemku. Pozemok je svahovitý so stúpaním smerom na západ. Uhlopriečnym návrhom komunikácie / schodiskom/ sa podarilo zaujímavo rozdeliť a rozčleniť priestor. Spodnú časť tvorí obývací priestor s krbom, kuchynskou časťou a zázemím. Hornú obytnú časť tvorí priestor spálne, izby a kúpeľne.

Zo všetkých priestorov je možnosť prejsť na terasu. Terasa lemuje objekt chaty z južnej západnej a východnej strany. Umocňuje priamy kontakt s krásnou lesnou scenériou v blízkosti.

Realizácia 2011

MICHAL MIHALÁK, JÁN KANÓCZ

zdroj: časopis ARCHITEKT­­

Líbil se vám článek?

ano: 271     ne: 269

Doporuč


 

Poslat známému


logo © 2007 4-INDUSTRY, s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Ochrana údajů –  Podmínky při poskytování služeb